Wiadomości z rynkuWielkość sprzedaży deweloperów po I półroczu 2014 r.

Deweloperzy, uczestnicy rynku na GPW odnotowali w pierwszej połowie 2014 r wzrost sprzedaży mieszkań do analogicznego okresu 2013 r o ponad 40%. więcej


Upadek giGANT'a
Upadek giGANT'a

15 lipca 2014

Gant był jednym z trzech deweloperów który sprzedawał najwięcej mieszkań w Polsce. Wybudował 3 tysiące mieszkań m.in we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. więcej


Wielkość sprzedaży deweloperów po I półroczu 2014 r.

15 lipca 2014
Wielkość sprzedaży deweloperów po I półroczu 2014 r.


Deweloperzy, uczestnicy rynku na GPW odnotowali w pierwszej połowie 2014 r wzrost sprzedaży mieszkań do analogicznego okresu 2013 r  o ponad 40%. Wpływ na to ma między innymi obniżenie stóp procentowych, czyli tańsze kredyty hipoteczne, lepsze dopasowanie oferty do potrzeb klienta ale także to że przez ostatnie 2 lata rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych przechodził kryzys. Z innej strony, niskie oprocentowanie lokat bankowych zachęca zamożniejszych Polaków do inwestowania w nieruchomości a nie lokowania pieniędzy w niskooprocentowane lokaty bankowe.


Wielkość sprzedaży deweloperów w pierwszym półroczu 2014 r.


Według danych GUS wynika że w ciągu pięciu pierwszych miesięcy 2014 r deweloperzy oddali do użytku 21306 mieszkań, jest to o 0,9% więcej niż w tym samym okresie 2013. W tym samym czasie otrzymali pozwolenia na budowę 30696 mieszkań a to jest wzrost o 44,6% w porównaniu do analogicznego okresu 2013 r. Wzrosła też liczba rozpoczętych budów. Dodatkowe wsparcie, bądź jak kto woli regulator rynku - program MDM z pewnością przyczynił się do powyższych wzrostów, chociaż wykorzystanie budżetu na 2014 po pierwszym półroczu to zaledwie 25%.

Na co można liczyć w drugiej połowie roku?


Według specjalistów najwięksi deweloperzy nadal powinni notować dwucyfrowe wzrosty a ceny które są aktualnie osiągalne nie powinny spadać, wręcz przeciwnie według nich powinny rosnąć. Jest to hasło znane i lubiane przez wszystkich sprzedających „ Kupujcie kupujcie, taniej już nie będzie”. Pamiętam je jeszcze sprzed 2-3 lat, a czas i rynek pokazał że jednak się da jeszcze kilka % w dół:)

Jak będzie wyglądała końcówka roku 2014 r czas pokaże. Nas jako ludzi od Okazjideweloperskich cieszy przede wszystkim „lepsze dopasowanie oferty do potrzeb klienta” bo uważamy że klient jest najważniejszy.

 

Czytaj także:

"Wysoka liczba pozwoleń na budowę"

"Kupuję mieszkanie - co dalej?"Najnowsze oferty nieruchomości