Zgadzam się
Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Przeczytaj naszą: Politykę prywatności.

Aktualności

Kupować i wynajmować?

2 marca 2014
Kupować i wynajmować?

Polski rynek najmu zdecydowanie przeżywa rozkwit w ciągu ostatnich lat − tylko dwie trzecie Polaków żyje we własnym mieszkaniu. Porównując jednak nasz, nota bene dynamicznie rozwijający się rynek rodzimy z europejskim, niestety pozostajemy w tyle.

Według danych Eurostatu oraz Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczącego realizacji potrzeb mieszkaniowych obywateli danego kraju europejskiego i poziomu rozwoju rynku najmu, na 26 krajów, jesteśmy na miejscu 19. Ma na to wpływ m.in. rozmiar naszego rynku w porównaniu do innych państw − polski rynek jest dziesięciokrotnie mniejszy niż np. rynek niemiecki. W czołówce raportu znajdują się natomiast Dania i Holandia oraz według jeszcze nieopublikowanych danych − Szwajcaria oraz Austria.

Coraz więcej Polaków wybiera najem

Według danych na rok 2012, 4% naszego społeczeństwa, realizuje swoje potrzeby mieszkaniowe poprzez najem mieszkania na zasadach rynkowych. Jest to o 82% lepszy wynik, w porównaniu z rokiem 2009. Jeśli chodzi natomiast o najem mieszkań na zasadach nierynkowych, czyli np. mieszkań komunalnych czy zakładowych, to 13,6% Polaków realizuje w ten sposób swoje potrzeby.

Porównując rynek zachodni ze wschodnim, najem na zasadach rynkowych w zachodniej Europie jest zdecydowanie bardziej popularny. Wpływa na to m.in. rozmiar rynku, ceny, zasady formalno-prawne, skłonność obywateli do migracji czy przyzwyczajenia społeczeństwa.

Najem się opłaca

Zakup mieszkania na wynajem jest w Polsce wciąż niezwykle opłacalny. Nasz kraj zajmuje 5 miejsce pod względem zyskowności wynajmu, na 30 krajów europejskich − jesteśmy jednym z najdroższych państw, jeśli idzie o koszt wynajmu lokalu. Około 40% średniego wynagrodzenia jest wydawane na czynsz, wyłączając dodatkowe opłaty za media. Porównując nasz rynek z rynkiem niemieckim, u naszych sąsiadów jest to tylko 15% przeciętnego wynagrodzenia.

Opłacalność wynajmu zależy oczywiście od regionu, w którym usytuowana jest nieruchomość oraz od jej wielkości i standardu. Kawalerka w centrum Warszawy może być nawet droższa w utrzymaniu czy opłaceniu kwoty najmu niż mieszkanie 3-pokojowe w Białymstoku. Wciąż jednak, to po prostu dobry sposób na dodatkowy dochód dla właściciela mieszkania.

Niepokojące prognozy − idzie niż

O ile rynek najmu w Polsce jest opłacalny, a odsetek Polaków mieszkających w wynajmowanych mieszkaniach wzrósł, przyszłość nie jawi się w różowych barwach. Powodem są negatywne tendencje demograficzne, czyli po prostu − niż demograficzny. W ciągu kilku lub kilkunastu lat może spowodować znaczne zmniejszenie zainteresowania mieszkaniami czy domami do wynajęcia.

Najwyższą liczbę ludności w wieku produkcyjnym, GUS odnotował w 2010 roku − blisko 25 mln obywateli. Prognozy przewidują spadek tego wskaźnika o 8% do 2020 roku, a do 2065 roku o ponad 20%! Obniża się również liczba studentów, ponieważ w roku akademickim 2013/ 2014, naukę na uczelni wyższej rozpoczęło o 90 tysięcy mniej żaków niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę te niepokojące założenia, na razie wynajem mieszkania jest korzystny, ale z biegiem czasu będzie usługą, na którą popytu będzie zdecydowanie mniejszy. O ile teraz ceny wynajmu mieszkań są wysokie, a najemca może przebierać wśród zainteresowanych nieruchomością, o tyle za kilkanaście lat sytuacja będzie dokładnie odwrotna. To wynajmujący będzie dyktował warunki i ceny.

Jeśli więc posiadasz mieszkanie, które wynajmujesz innym, korzystaj póki możesz. Jednak biorąc pod uwagę prognozy ekspertów, warto rozważyć jego sprzedaż.

Człowiek Okazja rozdaje karty Home Profit !