Zgadzam się
Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Przeczytaj naszą: Politykę prywatności.

Aktualności

Ile metrów dla Polaka?

24 kwietnia 2014
Ile metrów dla Polaka?

Kupno mieszkania lub domu to obecnie jedna z pierwszych inwestycji, na które decydują się dorośli Polacy. Jakie nieruchomości dominują pod względem metrażu? Czy wpływa na to miejsce zamieszkania? Jak natomiast wyglądamy w porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami?

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport, z którego wynika, że średnia powierzchnia kupowanych nieruchomości w Polsce na koniec roku 2012 wyniosła ok. 73 m2. To wartość uśredniona, zróżnicowana w zależności czy lokum znajduje się w mieście czy na wsi. Biorąc pod uwagę ostatnią dekadę, powierzchnia nieruchomości znacznie wzrosła. Od 2002 r. aż o 17% − 10 lat temu przeciętny Polak miał do dyspozycji 22,2 m2, a obecnie o 3,7 m2 więcej.

Wieś vs miasto

Średnia wielkość nieruchomości w miastach wyniosła niecałe 64 m2 − wartość wynika z faktu, że w miastach żyjemy przede wszystkim w mieszkaniach. Według analizy przeprowadzonej przez ekspertów Lion's Bank, największe mieszkania mają mieszkańcy Wrocławia, najmniejsze zaś w Kielcach i Bydgoszczy.

Na wsi nieruchomości są większe i to o ponad 27 m2. Dominują tam domy, większa powierzchnia nie przekłada się natomiast w bezpośredni sposób na komfort życia mieszkańców. Średnia powierzchnia przypadająca na jedną osobę na wsi to bowiem o jedyne 1,5 m2 więcej niż w mieście. A mieszkańcy miast dysponują według statystyk większą liczbą pokoi − w miejskim mieszkaniu żyje przeciętnie 1-2 osób, w domach na terenach wiejskich natomiast, często wielopokoleniowe rodziny.

Gdzie największe mieszkania?

GUS podaje, że na największe mieszkania można trafić we Wrocławiu − ich średni metraż wynosi ponad 71 m2. Na statystycznego mieszańca tego miasta przypada więc 31,8 m2, czyli o ok. 6 m2 więcej niż w 2009 roku. W latach 2009-2010 statystyki obejmujące łączną powierzchnię nieruchomości we Wrocławiu powiększyły się o ponad 4 mln m2. To odpowiednik 80 tys. przeciętnych mieszkań dwupokojowych, czyli kilkunastomiesięcznej produkcji deweloperów w całym kraju.

Na wysoki komfort życia mogą również liczyć mieszkańcy Warszawy i Poznania − przeciętnie przypada na nich kolejno 29,8 i 28,4 m2 mieszkania. Do szacunków przyjęto oficjalne i ogólnodostępne dane na temat liczby ludności w danym mieście, nie uwzględniono natomiast osób, które mieszkają, np. w Poznaniu, ale podają inne miejsce zameldowania lub zamieszkania.

Kielce i Bydgoszcz to najmniejsze mieszkania. Średnia powierzchnia, która przypada na mieszkańca wynosi po ok. 23,2 m2. W Kielcach przeciętna liczba izb w przeliczeniu na osobę wynosi 1,3. Dla porównania, u lidera w tej kategorii, czyli we Wrocławiu, jest to 1,8 izby na osobę, a przeciętny Wrocławianin ma do dyspozycji prawie dwa pokoje.

Polskie mieszkanie na tle Europy

Jak wyglądamy natomiast w porównaniu z zachodnimi sąsiadami? Eurostat udostępnia stosowne dane tylko dla 14 państw europejskich, w dodatku niezwykle rzadko. Powodem jest fakt, że za granicą wielkość mieszkań określana jest zazwyczaj poprzez liczbę pokoi, a nie, jak u nas, powierzchni nieruchomości. Z raportów wynika jednak, że mniejsze niż w Polsce mieszkania są w Rumunii oraz na Łotwie. Większe natomiast w Grecji (34 m2 na obywatela), Hiszpanii (36,4 m2 na obywatela) czy w Niemczech (43,4 m2 na obywatela). Dwukrotnie większe mieszkania niż Polacy mają natomiast przeciętni obywatele Luksemburga, Austrii i Danii. Pociesza jednak fakt, że nie pozostajemy na szarym końcu.

Najnowsze oferty nieruchomości