Zgadzam się
Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Przeczytaj naszą: Politykę prywatności.

Aktualności

Dom idealny według Polaków

2 marca 2014
Dom idealny według Polaków

Portal internetowy propertyjournal.pl, europejskiego miesięcznika biznesowego, słynie z przedstawiania aktualnych informacji m.in. z branży nieruchomości oraz deweloperskiej. Jego głównym celem jest dostarczanie newsów, bieżących wiadomości oraz porad, istotnych dla osób zainteresowanych np. zakupem mieszkania.

Ankiety propertyjournal.pl dotyczą nie tylko faktów czysto rynkowych lub na temat deweloperów. Swoistą tradycją portalu stały się te, które opisują upodobania i zwyczaje nieruchomościowe. Koniec roku 2013 był idealnym momentem na podsumowanie dotyczące idealnego domu dla Polaków. Jaki więc marzy się większości z nas?

Nieruchomościowe życzenia Polaków w procentach

Z ankiety, przeprowadzonej wśród osób w wieku 25-49 lat, wynika, że przeciętny Polak (53%) wybrałby dom wolnostojący, piętrowy lub parterowy z zagospodarowanym poddaszem, o powierzchni do 100 m2, na działce o wielkości od 800 do 1100 m2. Najlepiej, aby był to budynek nowy lub wybudowany przynajmniej w ciągu ostatnich lat, tak aby nie przewidywać dużych nakładów finansowych na remont. Jeśli chodzi o lokalizację, powinna być to cicha i spokojna okolica, dobrze skomunikowana z centrum miasta i punktami handlowo-usługowymi. Idealna cena nie przekracza natomiast 650 tysięcy złotych dla terenów miejskich i 490 tysięcy złotych dla lokalizacji poza miastem.

Dla 27% bardziej komfortowym rozwiązaniem jest mieszkanie w zabudowie szeregowej, poza miastem lub na zielonych terenach miejskich, z dogodną komunikacją i zapewnieniem spokoju oraz możliwości relaksu. Powierzchnia takiego lokum powinna być w zakresie 140-200 m2, a zadowalająca cena kupna to ok. 500 tysięcy złotych, jeśli chodzi o miasto. Opowiadający się za tą opcją, dopuszczają zamiennie kilkupokojowe mieszkanie, ale warunkiem miałby być ogromny taras lub patio.

Za zamieszkaniem w bliźniaku optowało 8%, a pozostałe 12% zdecydowałoby się na mieszkanie w domu, mieszczącym łącznie 4-6 lokali.

Co przesądzało o wyborach?

Głównym aspektem mającym wpływ na decyzje uczestników ankiety były opłaty eksploatacyjne. Dlatego też tak ważne jest zamieszkanie w nowym budownictwie, gdzie stosuje się energooszczędne technologie. To właśnie one zapewniają niższe opłaty za ciepło czy energię. Równie ważne jest umiejscowienie nieruchomości. Osoby starsze częściej wskazywały tereny pod miastem, młodsi natomiast te, w samym centrum aglomeracji − decydującym czynnikiem była tutaj możliwość szybkiego i wygodnego dojazdu do pracy oraz bliskość życia towarzyskiego.

A jak jest faktycznie?

Powszechnie mawia się, że ideały nie istnieją. Jak się więc mają życzenia i potrzeby nabywców do oferty deweloperów? Na rynku pierwotnym oferowane są głównie segmenty szeregowe, które zapewniają ekonomiczne wykorzystanie terenu, a  następnie domy w zabudowie bliźniaczej. Domy wolnostojące to zaledwie 5% całkowitej oferty deweloperów. Powód jest prosty − są one w Polsce nadal dobrem luksusowym, którego sprzedaż jest znacznie trudniejsza, w porównaniu do mieszkań czy bliźniaków.

Jak natomiast w rzeczywistości wyglądają domy, w których mieszkają Polacy? Nasi rodacy najczęściej decydują się na małe domy murowane, z dwuspadowym dachem, często bez piwnic i garaży. Niestety wciąż ogromny wpływ na wybór projektu domu czy dewelopera mają koszta − to tańsza opcja wygrywa. Pomimo jednak kontrolowania wydatków, coraz więcej Polaków decyduje się na systemy energooszczędne, które zapewniają niższe koszta w przyszłości, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów życia.

Najnowsze oferty nieruchomości