Architektura, wnętrza, ogródWnętrze made in Scandinavia
Wnętrze made in Scandinavia

22 kwietnia 2014

Jasność, prostota, przestrzeń − to pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl, gdy mówimy o stylu skandynawskim. Jak stworzyć kawałek Skandynawii w polskim mieszkaniu? więcej


Najnowsze oferty nieruchomości
Mieszkanie jak fabryka - styl industrialny

Styl industrialny powstał w Nowym Jorku lat 20. ubiegłego wieku, gdzie aranżowano wielkie hale przemysłowe na pomieszczenia mieszkalne. więcej


DIY, czyli zrób to sam w aranżacjach

2 czerwca 2014
DIY, czyli zrób to sam w aranżacjach

Gotowe produkty i kupowanie w sieciówkach odeszły już do lamusa! Teraz na topie jest samodzielne tworzenie elementów aranżacji wnętrz, dekoracji, a nawet mebli. DIY, czyli Do it yourself to nowy trend w urządzaniu mieszkań i domów.

Na pewno spotkaliście się już z określeniem DIY. O ile na początku oznaczało ono tworzenie drobnych elementów dekoratorskich, np. lampek nocnych, ramek do zdjęć czy wazonów, teraz odnosi się do dużo większych projektów. Coraz częściej bowiem sami decydujemy się na stworzenie stolika do salonu, łóżka czy ściany balkonowej. Początkowo metody samodzielnej renowacji domu, przerabiania dekoracji czy odnawiania mebli były wykorzystywane, aby zwyczajnie zaoszczędzić. Z czasem przerodziły się jednak w sposób spędzania wolnego czasu, wykorzystywania własnego potencjału oraz modą.

Design i produkcja własna

Do it yourself to nic innego jak Zrób to sam, właśnie we wnętrzach. Niezależnie od tego czy mieszkasz w ogromnym domu czy do dyspozycji masz kawalerkę, możesz samodzielnie wykonać pewne elementy z zakresu urządzania, przy niskim nakładzie kosztów. I tak, zamiast drogiego stolika kawowego ze szwedzkiej sieciówki, można wykorzystać drewnianą paletę lub skrzynki − wystarczy pomalować, opcjonalnie dokręcić kółka czy przymocować szklany blat i stolik gotowy. Palety można podobnie wykorzystać do zmontowania łóżka czy kanapy − wystarczy materac lub poduszki na wierzch. Lampy można zrobić ze starych szklanek, słoików czy wazonów, ramki do zdjęć z wełny, sznurka lub metodą decoupage, a album ze zdjęciami poprzez sztukę scrapbookingu.

 

 

Jest więc designersko, praktycznie oraz niezwykle tanio. A przy tym mamy satysfakcję zrobienia czegoś z niczego, bez pomocy architektów czy profesjonalnych sklepów meblarskich.

Gdzie szukać inspiracji?

Inspiracji jest naprawdę wiele! Można je wyszukiwać na specjalnie dedykowanych stronach internetowych lub podpatrywać pewne elementy w magazynach wnętrzarskich oraz sklepach i wykonywać dane meble czy gadżety samemu, przy użyciu trochę innych materiałów.

Z pomocą kreatywnym rozwiązaniom idzie również Ogólnopolski Tydzień DIY − w tym roku już III edycja. Od 2 do 8 czerwca w każdym województwie odbywają się warsztaty i pokazy z tysiącami polskich twórców. Podpatrywać, tworzyć i przerabiać można w pracowniach projektantów, na skwerach, w kawiarniach, centrach artystycznych i domach kultury w całej Polsce. Każdy może chwycić za szydełko, wełnę, młotek, farby czy stare meble i puścić wodze fantazji.

 

 

Święto Kreatywnych

Organizatorzy mówią o Ogólnopolskim Tygodniu DIY Święto Kreatywnych, a sama impreza cieszy się ogromną popularnością. DIY ma bowiem coraz więcej fanów w Polsce, którzy zrzeszają się na blogach czy stronach internetowych, wymieniają się inspiracjami i uczą jak wykorzystywać swoje pomysły we wnętrzach. A najzdolniejsi sprzedają swoje rękodzieła. Powód jest prosty − modne wnętrze po prostu musi zawierać coś zrobionego samemu! Przy tym, zarówno organizatorzy, jak i twórcy wspólnie tworzą świat handmade, oddalony od masowej produkcji i sieciówek, a promujący produkty z duszą.

W poprzednich edycjach Ogólnopolskiego Tygodnia DIY wzięło udział kilkaset osób z całej Polski. Polacy szyli, przerabiali, kleili i odnawiali nie tylko meble, ale również zabawki, biżuterię, a nawet... naczynia! Patronat nad eventem objęło Narodowe Centrum Kultury, które propaguje DIY jako pasję oraz sposób na biznes.

 

 

Materiał zdjęciowy galerii pochodzi ze stron: handimania.com, topdreamer.com oraz bloga dawanda.com.

 

Zobacz także: "Mayfair House, czyli dom ze złotych liści"

Zobacz galerię